יום חמישי, 24 במרץ 2011

המלצה על ספר: אקס ליבריס - וידויים של קוראת מצויה


לאורך השנים נכתבו המון ספרים על תהליך הכתיבה, בין אם מדובר בספרי הדרכה לכותב המתחיל ובין אם ביצירות ארספואטיות שעוסקות בפנים האמנותיים של הכתיבה; אולם עד שפגשתי בספר 'אקס ליבריס' מאת אן פדימן, לא חשבתי שאפשר לכתוב ספר על תהליך הקריאה ועל היחסים בין אנשים לספרים שלהם.
 הספר הזה גרם לי לרצות להקיף את עצמי בספרים מכל סוג ומין ולא להפסיק לקרוא לרגע עד סוף חיי. התיאור של פדימן את חיי הקריאה שלה ואת יחסיה המורכבים עם ספריה יוצר תחושת הזדהות אצל מי שהקריאה היא חלק מאורח חייו ותחושת קנאה אצל מי שהספרים משמשים לו כמחזיקי דפים או כמעצורים לדלת. מומלץ בחום גם לאלה וגם לאלה.

אקס ליבריס

מתוך גב הספר:
בשמונה-עשרה רשימות אינטימיות, מלאות הומור ומבריקות, מתוודה אן פדימן – מסאית אמריקנית חשובה, עורכת ומרצה – על יחסיה הסימביוטיים עם הספרים שבחייה. היא כותבת על הקריאה בהם, המגע שלהם, כוחם ללכד בני אדם ולהיטיב את רוחם, תפקידם המכריע לעתיפ ברגעי חיזור ובתוך הדינמיקה המשפחתית, במיטה לפני השינה, במסעדה, ובעצם בכל מקום שבו חיים בני אדם.
"אקס ליבריס: וידויים של קוראת מצויה" ראה אור בשנת 1998 וזיכה את פדימן בשבחי הביקורת ובאהדת הקוראים. הוא תורגם עד מהרה ל- 14 שפות, ובהן פינית, קוריאנית, קטלנית, נורווגית וסינית.  הוא מצוטט בכל העולם ובכל השפות על ידי מבקרים וקוראים מצויים כאחד.
עכשיו גם הקורא העברי יכול להצטרף לקהילת הקוראים האוהדים שקנתה לה אן פדימן עם צאתו לאור של הספר הזה, שהוא המצליח ביותר מבין ספריה.
אן פדימן נולדה למשפחה של מכורים לספרים. היא בתו של קליפטון פדימן, שהיה מבקר, מסאי ועורך ספרים נודע בפני עצמו, ושל אנלי ויטמור ג'ייקובי, תסריטאית ועיתונאית. אן פדימן היא עורכת ספרים וכתבי עת, ומסות שלה מתפרסמות בקביעות ב"ניו יורק טיימס", "ניו יורקר", "וושינגטון פוסט", ועוד.
וידוייה של קוראת מצויה מאת אן פדימן, תירגמו מאנגלית יואב הלוי ורוני אמיר , הוצאת "אחוזת בית" בשיתוף עם הוצאת "מבע", איור עטיפה: רוקוול קנט, עיצוב עטיפה: סטודיו דויד חליבה, 175 עמודים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה